YEŞİL DOĞAYI SEVDİK AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR

HABER 16.05.2020 17:17:00
YEŞİL DOĞAYI SEVDİK AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR

Yorum : Abdulkadir AY
Aksaray halkı eksikliklerini giderme yolunda artık ne istediğini çok iyi biliyor. Geçen sonbaharda başlattığımız ‘’Aksaray’ın Etrafı Yemyeşil Dağlar’’ projesiyle dikkat çekmiştik ağaçlandırma seferberliği başlatarak kurum ve kuruluşları tek tek arayarak etkileşim yapmıştık vesileyle En büyük karşılık Aksaray Valisi Ali Mantı’dan geldi Aksaray vilayetinin 30. Kuruluş münasebetiyle 30 bin fidan dikimi gerçekleştirilmişti. Kılıçaslan tepesinde yapılmasının önemli bir nedeni vardı şehrin içinden geçen uluslararası E-90 karayolundan günlük binlerce araç geçer gider ancak yoldan geçerken gördükleri tek manzara kızıl renkli topraklarıyla dikkat çeken çıplak dağlardır.

Aksaray  Valiliği tarafından Kılıçaslan tepesinde fidanların topraklarla buluşması anındaki fotoğraflar aslında bize her şeyi anlatıyordu. Milli Eğitim Müdürü talimatıyla Okullardan ağaç sevgisi olan genç öğrenciler ve çocuklar hem fidan dikmenin sevincini yaşadılar hem de okullarında okul bahçelerinde ağaç dikilmesi için öncü oldular. Ben birkaç okul tarafından ağaçlandırma çalışmalarına davet edilmiştim en hoşuma giden ise geçici binada bulunmasına rağmen  Güzel sanatlar lisesi öğrencileri dikili ağaç bulunmayan okula yüzlerce fidan dikerek sanat aşkıyla toprakla buluşmasını sağladılar o andaki heyecanları artık anladımki Aksaray YEŞİL DOĞAYI seviyor dahasını da  hak ediyor demiştim.

Aksaray’da ağaçlandırma faaliyetleri diğer kurumlarıda etkiledi Aksaray Belediye başkanı Evren Dinçer Beyefendi’nin  25 kasım’da ‘’Her Öğretmen Bir Fidandır’’ jestiyle 5000 e yakın öğretmenin adına  sertifika düzenleyerek göndermesi tam anlamıyla Yeşil Doğa Sevgisi, ve  Ağaç koruma duygusunun  öğrencilerimize aşılanması için Öğretmenlerimize verilmiş bir görev belgesi niteliğindeydi. Bu jest sayesinde tüm eğitim camiasının dikkati ağaçlandırmaya çevrilmiş oldu.

Aksaray İl Özel idaresi Meclisten 15 bin fidan dikme kararı alınması tarım il müdürlüğünün 3 ayrı köyde bunları toprakla buluşturması hatta ikisinin çölleşmeye doğru giden Eskil tarafında dikilmesi tamamen anlamlı ve kararlılık göstergesidir.

Aksaray Halkının Yeşil Doğa özlemini iyi bir projelendirmeyle '' AKSARAY KENT ORMANI ''  giderebilir. Şurada Niğde Kent Ormanı var iken, Konya’da Şeker Kent Ormanı varken, Yozgat ve Afyonda bile varken Aksaray’da neden olmasın . Aksaray Valimizin 3o bin fidan dikimiyle  ağaçlandırma seferberliğini başlatmış oldukları  KILIÇASLAN TEPESİ ile Nevşehir yokuşunda bulunan Altuntaş Hotelin yer aldığı  ESENTEPE Mevkiine kadar tüm bölgenin ağaçlandırılarak KENT ORMANI kurulması gerekir.
Bu konuda Orman bölgesi olan yerlerin Aksaray belediyesine devri gerekiyorsa yapılabilmeli, orman yasası değişti iyileştirmek isteyen herkese % 70 hibe desteğiyle orman alanları protokolle verilebiliyor. Bunun aslında Memleketimize kurulu olan  Mercedes Benz, Brissa , Kuuzey boru ve Sütaş gibi kuruluşlara anlatılması lazım onlarda DOĞA’ya katkı sağlayabilirler.

Aksaray’ın bundan sonra önü açık benim tanışma şerefine nail olduğum Orman BöLge Müdürü  değerli insan Cafer Bal beyefendi daha şimdiden Aksaray için artı fidanlar dikiyor ve Aksaray halkının istek ve taleplerine oldukça cömert karşılıklar veriyor. Ben 2019 yılı sonbaharında 150 ila 200 bin arasında fidan toprakla buluşur sanıyordum ancak İl koordinasyon kurulunda açıkladığına göre 670 bin fidan toprakla buluşturulmuş. Orman Teşkilatına onun nesdinde minnettarız,  onları çok seviyoruz

,Aksaray için artık KENT ORMANI şart oldu içerisinde kamelyaların olduğu , çocukl oyun sahalarını olduğu, salıncaklar kaydıraklar, kum havuzları, top sahaları, her çeşit ağaçların bulunduğu cıvıl cıvıl kuş sesleriyle büyülenmiş kent ormanı istiyorum.

Aksaray  halkı bunu hak ediyor Aksaray Belediyesi de bunu yapabilecek güçtedir Yeşil Doğa için eleele diyerek ihtiyaç olabilecek her desteği vermeye şimdiden hazırım

 


BELEDİYE BAŞKANI DR. EVREN DİNÇER’İN 19 MAYIS MESAJI

TOBB 80. GENEL KURULUNDA ATSO BAŞKANI KOÇAŞ’A HİZMET ŞEREF BELGESİ VE PLAKETİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERDİ

TAPDUK EMRE KİTAP KONAĞI SINAV KAYGISI VE YÖNETİMİ KONULU SÖYLEŞİ PROGRAMINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

SAMSUNG, KİA VE HYUNDAİ’NİN ÜRETİM MERKEZİ HWASEONG İLE AKSARAY ARASINDA KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZALANDI

IHLARA VADİSİ CAM TERAS VE KAFETERYA PROJESİNDE PEYZAJ ÇALIŞMASI YAPILIYOR

200 YIILIK OSMANLI DÖNEMİ ESERİ KARASU KÖPRÜSÜ RESTORE EDİLEREK AKSARAY KÜLTÜR MİRASINA KAZANDIRILIYOR

AKSARAY BELEDİYESPOR U – 15 TAKIMI KÜÇÜK KIZLAR TÜRKİYE HENTBOL ŞAMPİYONASINDA TÜRKİYE 2. OLDU

 • BIST 100

  10643,60%3,14
 • DOLAR

  32,20% -0,22
 • EURO

  34,90% -0,22
 • GRAM ALTIN

  2504,01% 1,55
 • Ç. ALTIN

  3989,88% 1,04

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.