MHP AKSARAY İL BAŞKANI AV MUSTAFA ÇÖLKESEN 'İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI DR. EVREN DİNÇER MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI NEDENİ İLE MESAJ YAYINLADI

MHP AKSARAY MİLLETVEKİLİ RAMAZAN KAŞLI'NIN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

YAVUZ SULTAN SELİM VE HÜRRİYET MAHALLE MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vefa Sosyal Markete anlamlı bağış

Aksaray' da Petrol İstasyonlarında Zam Yogunlugu,yaşanıyor

Aksaray'da Buldukları Tarihî eserleri saklayan şahıslar yakalandı

 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73

Suya göre tarım uygulamalarını geliştirmeliyiz

Suya göre tarım uygulamalarını geliştirmeliyiz”

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu: 
“Suya göre tarım uygulamalarını geliştirmeliyiz”
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Aksaray’ın bitkisel üretimde Türkiye’de 4. Sırada olduğunu, en az yağış alan 5 il içerisinde bulunan kentte suya göre tarım uygulamaları yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 
Aksaray’ın tarımsal potansiyeli, projeler, tarımsal destekler ile bitkisel üretim, sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantı Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında Ağaçlı Melendiz Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel, Çayır Mera Şube Başkanı Davut Özgür, Tarım Havzaları Daire Başkanı Vahdettin Doğan, İl Tarım Orman Müdürü Bülent Saklav STK, oda ve birlik başkanları katıldı.
-Daha az su tüketen ürünlere destek artırılmalı
Su kaynaklarının giderek azaldığı, kente dış havzalardan su sağlanmasının gerekliliğine dikkat çekilerek bitkisel üretim de suya ihtiyaç duymayan ürünlerin yetiştirilmesi ve bu ürünlere devlet desteğinin daha çok verilmesi gerektiği görüşü savunuldu. Tarım İl Müdürü Bülent Saklav’ın Aksaray’ın bitkisel üretim ile ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı katılımcıları görüşlerini aktardı. 
-Vali Aydoğdu: Aksaray üretmeyi seviyor
Vali Hamza Aydoğdu yaşanan pandemi süreci ile birlikte tarımın öneminin arttığını söyledi. Aksaray’ın tarımsal üretimde TÜİK verilerine göre 8 milyarlık katkı sağladığını ifade eden Vali Aydoğdu; “son yıllarda Aksaray’ın tarımsal üretim ve faaliyetlerde fark edilen bir il olduğunu belirtti. Bitkisel üretimde 4. Sırada bulunan kentin ilk onda 7 ürününün bulunduğunu kaydeden Vali Aydoğdu: “Aksaray üretmeyi seviyor. Aksaray’ın tarım ve tarımsal ürünlerde çok büyük potansiyeli bulunuyor. Ancak üretimde olmazsa olmaz su konusunda haklı taleplerde çiftçilerimiz üreticilerimiz tarafından ifade ediliyor. Ne yapabiliriz bunu bu toplantıda bize yol haritası olacak şekilde belirleyeceğiz. “dedi. 
STK, oda ve birlik başkan ve temsilcilerinin görüşlerini aktardığı Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve beraberindeki heyetin iletilen sorunları not ederek çözümü için yapılacak çalışmaları anlattığı toplantıda, kenttin azalan su kaynakları karşısında alınacak önlem ve beklentileri hakkında açıklamada bulunan Vali Aydoğdu; “Bölgede su kaynaklarının durumu ortada. En az yağış alan iller arasındayız. Biz burada suya göre tarım uygulamalarını geliştirmeliyiz. Çiftçimize, üreticimize bunu anlatmamız lazım. Bölgeye dış havzalardan sağlanacak suyun gelmesini beklerken mevcut suyumuzu en verimli şekilde kullanmak için çiftçilerimizi bilgilendirmeli buna göre ürün ekimlerini teşvik etmeliyiz’dedi. 
-Suya göre üretim
Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir düzenlenen toplantıda sorun ve ihtiyaçları bakanlık olarak da detaylı şekilde çalışacaklarını ifade edilen sorun ve ihtiyaçlarla ilgili gerekli çalışmalar hemen başlayacaklarını söyledi.
Toplantı sonunda bölgenin su potansiyeli dikkate alınarak üretilecek bitkilerin araştırılması ve bu konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve geniş kapsamlı araştırmaların yapılarak bir çalıştayın düzenlenmesi kararlaştırıldı.