Anahtar Kelimeler: sivas'ta yerel esnaf zorda!

BAŞKAN DİNÇER YEŞİLAY KOLLUĞU TAKTI

AKSARAY’IMIZIN GURUR KAYNAĞI KEMAL ALTINPINAR DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Uyuşturucu ticareti yapan şahıs tutuklandı

JASAT'tan kaçamadılar! Çeşitli suçlardan aranan 91 şahıs yakalandı

uyuşturucu ticareti yapan 3 kişi tutuklandı

BAŞKAN DİNÇER, VALİ AYDOĞDU İLE BİRLİKTE COVİD-19 DENETİMLERİNE KATILDI

-Okullarda ilk gün

 • BIST 100

  1.531%0,15
 • DOLAR

  7,4461% 1,17
 • EURO

  9,0050% 1,15
 • GRAM ALTIN

  411,12% 0,23
 • Ç. ALTIN

  678,348% 0,23

Sivas'ta yerel esnaf zorda!

Sivas'ta yerel esnaf zorda!

SİVAS (İGFA) - Raflarında hemen her şeyi zincir marketlere karşı direnemeyen esnaflar pandeminin etkilerini hissetmeye devam ederken, beyaz eşyadan uçkur lastiğine kadar her şeyi satan AVM'lere karşı mücadele ediyor.

Sivas'ta yerel esnafla birlikte vatandaşlar da ruhsat verenlere tepki göstererek, rahatsızlıklarını dile getirdi. Yeterli park yerlerinin olmamasına rağmen her köşede mantar gibi çoğalan zincir marketlerden dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden esnaflar, "Belediyemiz, yerlerinin müsait olup olmadığına bakmadan  hemen hepsine ruhsat vermiş. Başka ilçelerde 1 yada 2 tane bulunurken ilçemizde bunlardan 7 adet var.  Böyle giderse dükkanlarımıza kepenk indireceğiz" dedi. Yerel yöneticiler ile Ankara’daki idarecilerden de duyarlılık göstermelerini beklediklerini ifade eden esnaflara, vatandaşlar da destek verdi. Zincir marketlerde rafta yazan fiyatlarla kasadaki fiyatların birbirini tutmadığını öne süren vatandaşlar, alışveriş yapıldığında raf fiyatı ile fiş fiyatlarının karşılaştırmalarını istedi. 

Öte yandan Sivas'ta teşkilatı bulunan siyasi parti temsilcileri ise yerel esnafların marketlere karşı mücadelelerinde tek ses oldular.  Her geçen gün küçülmeye giden ve kepenk kapatan esnaf sayısında artma olduğunu ifade eden siyasi partilerin temsilcileri ise, yerel esnafın bu konuda desteklenmesi ve ayakta kalması için yöre halkının da alışverişlerinde daha fazla yerel esnafı tercih etmesini istedi. Siyasiler, "Kazancının tamamını merkezlerine transfer eden ile 2-3 kişilik istihdamdan başka katkısı olmayan dev zincir marketlerin karşısında, her kazandığı kuruşu yaşadığı ilçeye harcayan yerel esnafın yaşatılması bir zorunluluk olarak kabul edilmelidir. Yerel esnaftan yapılan alımlarla yereldeki büyümeye katkı sağlanmalıdır" dedi.