Uluırmak MTA’da TÜBİTAK Bilim Sergisi açıldı

Bu yarışma başka; Gençler ‘Münazara’ ederek yarışıyor

Çatalsu köyünde izinsiz düğüne 581 TL idari para ceza verildi

ÇÖLYAK FARKINDALIK GÜNÜNDE STANT KURULDU

DEVLETİMİZİN TÜM BİRİMLERİYLE ÜRÜN KAYBI YAŞAYAN ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ

AKSARAY GÖRME ENGELLİLER SPOR KULÜBLERİ REKOR MADALYA İLE AKSARAY'A GELİYORLAR

BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN IHLARA’DA HALK YÜRÜYÜŞÜ

 • BIST 100

  2.391%-1,18
 • DOLAR

  15,6283% 0,56
 • EURO

  16,3600% 0,74
 • GRAM ALTIN

  915,39% 0,48
 • Ç. ALTIN

  1510,3935% 0,48

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 65.000 TL’ YE KADAR HİBE DESTEĞİ

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 65.000 TL’ YE KADAR HİBE DESTEĞİ

İlimizde, Aksaray Valiliği öncülüğünde Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza yönelik olarak bugüne kadar 270 vatandaşımız hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Böylece, Aksaray ilimizde farklı sektörlerde iş yerlerini kurup kendi işlerinin patronu olarak iş gücü piyasası içerisinde yer aldılar. 

 Engelli ve Eski Hükümlü Statüsündeki Vatandaşlarımıza Yönelik 2022/2. Dönem Kendi İşini Kurma Desteği Başvuruları alınmaya başlamıştır. Bu doğrultuda engelli statüsündeki vatandaşlarımıza 65.000 TL’ ye kadar, eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği sağlanabilecektir. Proje başvuruları 10 Haziran 2022 tarihi saat 23:59’a kadar devam edecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen Engelli ve E. Hükümlülerin aşağıdaki şartları son başvuru tarihi itibariyle taşıması gereklidir. 

a) Engelli başvuruları için, İŞKUR’ a engelli kaydı olmak; eski hükümlü başvuruları için, İŞKUR’a eski hükümlü kaydı olmak,  

b) Engelli başvuruları için, Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak; eski hükümlü başvuruları için, eski hükümlü olmak,  

c) 18 yaşını tamamlamış olmak, 

d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, 

e) İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak, 

f) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), 

g) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, 

h) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, 

i) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, 

j) Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, 

k) Herhangi bir icra dosyası bulunmamak, (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır.) 

l) Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak (MEB veya Üniversite onaylı olmalıdır). 

 

Engelli Hibe Desteği Başvuruları

Engelli hibe desteği başvuruları, 10 Haziran 2022 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.

İl Müdürlüğü tarafından yapılacak kontrollerde bilgi ve belge eksikliği olan projeler sistem üzerinden iade edilecektir. İade edilen projeler eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması şartıyla sistem üzerinden 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitimine kadar tekrar gönderilebilecektir. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir.

İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

 

 

Eski Hükümlü Hibe Desteği Başvuruları

İlimizdeki eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza yönelik hibe desteğinde Proje başvuruları, 10 Haziran 2022 tarihi mesai sona erene kadar Aksaray İŞKUR İl Müdürlüğü’ne bir (1) asıl ve bir (1) kopya olarak elden verilecek veya posta ile gönderilecektir. Proje başvurularında istenen tüm bilgi ve belgelere eksiksiz ve doğru olarak yer verilmesi gerekmektedir. İl Müdürlüğü tarafından yapılacak şekil incelemesinde eksikliği olan projelere 30 Haziran 2022 tarihine kadar süre verilerek tamamlaması istenilecektir. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir.

 Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile “Proje Başvuru Rehberi” nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir.

Detaylı bilgi için 0 382 213 50 92 numaralı telefona ulaşılabileceği gibi, ayrıca https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2022-2-donemine-iliskin-proje-basvurulari-basladi/ internet adresinden de detaylı bilgi edinilebilir.

Basın Açıklaması / 11.05.2022 

SON MÜRACAAT TARİHİ: 10 HAZİRAN 2022