Eğitimde köklü reform

EGİTİM 23.11.2019 23:39:00 0

Eğitimde köklü reform!
Sınıfta kalma geri geliyor...
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde ikmal vesınıfta kalma uygulamalarının yeniden hayata geçirileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığınca, İlkokullarda YetiştirmeProgramı ile yaklaşık 3,5 milyon öğrenci araştırıldı. 17 bin ilkokulseviyesinde ilave eğitim desteğine ihtiyaç duyulduğu belirlendi.

Bu sebeple dezavantajlı durumdaki bu öğrenciler, öğretimyılı içinde akranları ile aynı seviyeye getirilecek.

Sorunun, Türkçe’nin iyi öğrenilememesi olduğunu tespitedildi. Bunun için de eğitimde birtakım yeniliklere gidildi.

Sınıf tekrarı geri dönüyor

Öğrencilerin başarısını artırmak için ikmal ve sınıftekrarı uygulaması başlatılacak. Karnelerde artık kişisel gelişim notu olacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılacak yeniliklerleilgili şöyle konuştu:

“Liselerde, verimlilik ve kalite esasını gözeten biruygulama yaklaşımı sergileyeceğiz. Sınıf geçme noktasında öğrenme süreçlerinigerçek anlamda bir ön koşul haline getireceğiz. Sınıf tekrarı şartı olmadığıiçin öğrencilerimizin hedefe yönelik algısı dolayısıyla da performansı düştü.Başarıyı yükseltmek için öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak ve imkânlara göredersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak. Yazın ikmal çalışmalarıyapılabilecek.”

Yeterliliği ölçen Türkçe altyapısı

Eğitimdeki bu reformla, ders okulda ya da uzaktaneğitimle alınacak, temel dersler aşamalandırılacak, kaynaştırma kapsamındakiöğrencilere “kolaylaştırıcı kişi”(öğretmen) ile destek verilecek. Yeniliklerbununla sınırlı değil.

Artık karnede, temel derslerde not yanında başarı veeksikliğin nedeni yer alacak. Türkçe’de, Avrupa ve Amerika’da uygulanan TOEFLgibi ana dil yeterliliğini becerilere dayalı olarak ölçen bir modelgetiriliyor. Böylece Türkçe eğitimi altyapısı kurulacak.

 


Anahtar Kelimeler: Eğitimde köklü reform

BELEDİYE BAŞKANI DR. EVREN DİNÇER, AK PARTİ TEŞKİLATINA PROJE VE YATIRIMLARI ANLATTI

reklamalanı
 • BIST 100

  8503,98%2,03
 • DOLAR

  27,45% 0,24
 • EURO

  28,92% -0,52
 • GRAM ALTIN

  1619,21% -0,52
 • Ç. ALTIN

  2663,99% -0,48

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.