Dünya Temizlik Gününde Aksaray'da Çevreciler Regülatör 'de çöp topladılar

Gazeteci Armağan Şen Ve Ailesinin Acı Günü

Oklarla Dans' Türkiye Turunda

HAMİDİYE- ALACA MAHALLE KONAĞI VE ÇOK AMAÇLI SOSYAL TESİSTE İNŞAAT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

KILIÇARSLAN PARKINDA YÜRÜYÜŞ YOLU YENİLENDİ

ÇIKACAK YASA YALAN HABERCİLİĞİ BİTİRECEK

Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Aksaray’da

 • BIST 100

  1.419%0,10
 • DOLAR

  8,6605% 1,58
 • EURO

  10,1884% 1,29
 • GRAM ALTIN

  487,74% 1,50
 • Ç. ALTIN

  804,771% 1,50

AKSARAY’DA BİSİKLETLİ ULAŞIM DÖNEMİ BAŞLADI

AKSARAY’DA BİSİKLETLİ ULAŞIM DÖNEMİ BAŞLADI


BAŞKAN DİNÇER, “SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN AKILLI BİSİKLETLER ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN”


Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in üzerinde hassasiyetle durduğu akıllı bisiklet uygulaması resmen başladı. Aksaray Belediyesi tarafından ihale edilen Akıllı bisiklet proje uygulamasına göre 120 adet bisiklet, daha önce kurulumu tamamlanan 11 farklı akıllı bisiklet istasyonunda kiralama yöntemiyle hizmet vermeye başladı. Akıllı telefon aracılığı ile ‘2biss’ uygulaması ile kiralanan bisikletler şimdiden büyük ilgi görmeye başladı. 

Aksaray Belediyesi tarafından planlanan çevre dostu proje olarak nitelendirilen Akıllı bisiklet uygulama projesi AKBİS’in hayata geçmesi ile son derece kullanışlı bir ulaşım türü olan bisikletli ulaşım dönemi başlamış oldu. Zamandan tasarruf sağlanması öngörülen proje ile sağlıklı, güvenli ve ekonomik ulaşım sağlanmış olacak.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi Akıllı Bisiklet sistemi AKBİS ile vatandaşların bisiklet kullanmasına teşvik edileceği, enerjide tasarruf, ulaşım ve altyapı maliyetlerinde düşme, gürültü ve görüntü kirliliğinde azalma olmasının planlandığını değerlendirdi. 

Şehrin en yoğun ve işlek noktalarının bisiklet yol ağına dahil edildiğini açıklayan Başkan Dinçer, “Revize edilen bisiklet yollarının sisteme dahil edilmesi ile şehrimizde toplamda 32 Kilometre bisiklet yolu yaptık. Bu yol ağına arasına 11 adet istasyon kurduk. 120 adet bisiklet istasyonlarda kiralama usulü ile hizmet vermeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

Şehir genelinde bisikletli ulaşım döneminin artık başladığını aktaran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Sağlıklı, güvenilir, akıllı ve çevreci bisikletlerimiz istasyonlarımızda sizleri bekliyor. Biz bisiklet kullanımını Aksaray'da yaygınlaştırmak istiyoruz. Çevre dostu, doğa dostu, insan sağlığına faydalı, ekonomik, ulaşımı rahatlatan bu bisiklet kullanımını Aksaray'da doğal hayatın bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 
AKBİS sistemi aracılığı ile istasyonlara bırakılan bisikletler için ilk etapta ücret tarifesinin uygulanmayacağını açıklayan Başkan Dinçer, “Akıllı bisikletlerimiz, bir süreliğine ücretsiz olarak hizmet verecek. Bu hizmetimizin rağbet görmesi veya beğenilmesi halinde akıllı bisiklet yol ağını veya bisiklet sayısını artırabiliriz. Şuan 120 bisiklet hizmet vermeye hazır. Şehrimize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

BİSİKLETLER NASIL KULLANILACAK?
Aksaray’da kullanılmaya başlanan paylaşımlı bisikletler için vatandaşların İOS ve ANDROİD işletim sistemi olan akıllı telefonlarından “2biss” uygulamasını indirmesi gerekiyor. Üye ol butonundan açılan lokasyon uygulamasına istenilen kişisel bilgilerin girilmesinin ardından giriş yapılması gerekiyor. Bisiklet istasyonlarında bulunan karekod yardımı ile alınacak bisiklet rezervasyon ediliyor. Ve işlemin devamında telefona SMS yoluyla gelen şifrenin sisteme girilmesiyle bisikletlerin kilitleri açılarak kullanıma hazır hale geliyor. Yine uygulama üzerinden kullanılabilecek olan en yakın bisikletler rahatlıkla görülebiliyor. Bisikletlerin kullanımını sonlandırmak için herhangi bir istasyondaki park noktasına pim kilitlenerek sistem kapatılabiliyor.